Skip to main content

Przemysł energetyczny

PCS7, Teleperm, T3000, DCS, Distributed Control System, BMS, BPS, Boiler, Safety system, S7-400F/H, Nawęglanie, kocioł

Doświadczenie w projektach dla przemysłu energetycznego

Jako Safety Applications Expert, od wielu lat realizujemy projekty dla branży energetycznej. Dotyczy to nie tylko instalacji znajdujących się na każdej z platform wiertniczych, które wytwarzają sobie same prąd na własne potrzeby, ale też stacjonarnych bloków energetycznych, których nawęglanie, czy też systemy BMS/BPS, to nasza specjalność.

System BMS / BPS - Boiler Management System / Boiler Protection System

Posiadamy doswiadczenie w programowaniu i uruchamianiu systemów zarządzania kotłem, jak i systemów sterowania bezpieczeństwem pracy kotła. Nasze systemy bazują na sterownikach firmy Siemens S7-400H/F ,zapewniających pełną fizyczną redundancję na poziomie CPU, magistral komunikacyjnych, kart komunikacyjnych a także wejść/wyjść. System bezpieczeńśtwa jest zintegrowany w tym samym CPU i jest oparty o karty bezpieczeństwa (Safety), zapewniające uzyskanie odpowiedniego poziomu SIL. Oprogramowanie przygotowujemy za pomocą graficznych narzędzi CFC (Continuous Function Chart).

Nawęglanie bloków energetycznych.

Nasi pracownicy posiadają pełną wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu systemów sterowania i wizualizacji dla nawęglania bloków energetycznych. Systemy obejmowały: rozładunek wagonów z miałem węglowym, formowanie pryzm magazynowych, transporty, zasypywanie silosów bloków energetycznych.

Dla innej elektrowni wytworzyliśmy system sterowania dozowania bio-masy do kotłów energetycznych. System został w całości oprogramowany za pomocą systemów firmy Siemens w oparciu o Simatic S7-300 oraz panel operatorski.

W przemyśle energetycznym bardzo często stosuje się systemy klasy DCS. Firma SimTec specjalizuje się w systemie Simatic PCS7 firmy Siemens i jest gotowa świadczyć usługi softwarowe dla obiektów energetycznych. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w pracy na platformach wiertniczych i wydobywczych, które składają się z wielu różnych obszarów technologicznych (m.in. generatory), podejmujemy się  dowolnych wyzwań softwarowych w obrębie automatyki procesowej dla przemysłu energetycznego.

Elektrofiltry i Filtry workowe:

Posiadamy doświadczenie we wdrażaniu systemów sterowania elektrofiltrami i filtrami workowymi, z zaawansowanym technologicznie systemem regeneracji. Zwiększoną niezawodność systemu osiągnięto poprzez wykorzystanie redundantnych sterowników S7-400H. Wdrożono wygodne sterowanie procesem z poziomu wizualizacji zrealizowanej na panelu operatorskim TP1500 Comfort. Projekt zrealizowano w środowisku STEP7 v5.5 (program PLC) oraz TIA Portal v13 (wizualizacja). Obejmuje on sekwencje uruchomienia filtra oraz przełączenia przepływu spalin na instalację bypass. Przygotowano możliwość wyboru trybu regeneracji – czas cyklu zależny od różnicy ciśnień na wlocie i wylocie filtra lub nastaw operatora. Regeneracja filtra workowego, pulsacyjnego, składającego się z sześciu komór jest prowadzona równocześnie z procesem filtracji gazu. Opracowano możliwość regeneracji pojedynczych komór filtracyjnych, po uprzednim wyłączeniu ich z eksploatacji oraz możliwość doczyszczania całego filtra wyłączonego z eksploatacji